Prosinec 2012

Boty jsou základ

30. prosince 2012 v 20:27 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Obecně platí, že by se boty měly považovat za "odsloužilé" a chystat se na odpočinek po 300 až 500 km nebo mezi 60 až 100 hodinami nárazech v závislosti na několika faktorech. Těmito faktory jsou vlivy daných aktivit, váha jednotlivce, terén, kvalita bot, pronace nebo supinace nohy a celková konstrukce noh. Všechny tyto faktory ovlivňují životnost boty. Používat vlastní obuv po dobu několika měsíců má rozhodující význam. Maratonci a ti, kteří tráví podstatnou část běháním spoustou hodin, mění boty mnohem častěji. Nejde o to jak dlouho boty vlastníte, ale o to, kolikrát a na jakou dobu si je obouváte. Mé nohy jsou moje živobytí. Boty jsou mým základem a pro mne jsou nejdůležitější věcí při nákupování. Nemusíte nosit tu nejdražší sportovní podprsenku (ani já ji nemám), ale pokud jde o boty... nikdy nepodceňujte kvalitu. Kupte ty nejlepší a snažte se je průběžně střídat. Když budete boty měnit častěji (různé páry po pár dnech), prodloužíte tím jejich životnost.
Palette mousse color - radost se barvit

26. prosince 2012 v 10:58 | peťulína |  Líčení, tipy a rady
Do nynějška jsem neměla tu možnost vyzkoušet si barvu na vlasy značky Palette, kterou nanášíte ve formě pěny. Reklamu jsem vídala pouze v televizi, ale ke koupi mě nikdy nedonutila. Říkala jsem si: "Co je to zase za novinku, to bude nějaká blbost".
Pod vánoční stromeček mi, ale Ježíšek tuto barvu nadělil a tak ze zvědavosti, jsem se ji rozhodla vyzkoušet. Mé pocity z prvu nebyly nějak úžasné, spíš jsem očekávala klasické nanášení, které jsem musela při každém barvení snášet. Nu což, vybalila jsem vše potřebné co se v "shakeru" nacházelo a barvu tak připravila. Byla jsem zaskočena tak jednoduchou přípravou. Stačilo pouze nalít vyvíječ do shakeru, přisypat prášek, uzavřít nádobu a po dobu 30 sekund třepat. Po otevření, (nečekaně), množství nabylo v podobě pěny a já se tak mohla připravit na samotné barvení. Nadchly mne také rukavice, které nebyly ty obyčejné pytlíkové, s kterými se mi do teď špatně nanášelo štětcem. Rukavice byly lehké, příjemné, na rukou krásně seděly a byly z gumového materiálu, podobně jako chirurgické. Barvu jsem nanášela rukou. Během pár minut jsem měla nanešeno po celé hlavě. A i když se v příloze psalo o koupi dvou balení při délce vlasů po ramena, jedno balení mi postačilo až až na mé hustší vlasy pod ramena. Pěny bylo po nanesení tolik, jako bych si dala dvojitou dávku šamponu. Nanášení mě opravdu bavilo a vlasy jsem měla rovnoměrně nanešené. Se štětcem a tubičkou, co jsem kupovala před tím, mi jedna krabička opravdu nestačila a někdy mi chyběla některá část nenanešena. A ještě jedna věc co mě potěšila. Žádný ošklivý zápach po čpavku a chemikáliích. Pouze vůně jahod. Takže pokud jste ještě doposud nevyzkoušeli, můžu opravdu doporučit, byť rekalama na nás zapůsobí negativně. Už žádný zápach v bytě, už žádná miska a štětec nebudou potřeba. Spolehněte se opravdu jen na své ruce a budete mile překvapeni jednoduchostí :-)
návod:


Before & after / před a po - motivace

16. prosince 2012 v 14:09 | peťulína |  Motivační obrázky

cvičební program/y od Jillian Michaels
Moje první inspirace -Nikki proměna za 3 měsíce ↑ ( Nikki blog ) ↑


cvičební program P90X s Tonym Hortonem


cvičební program Turbo Fire s Chalene Johnson
Mýty o hubnutí

16. prosince 2012 v 11:29 | peťulína |  Fitness & zdravé jídloOd 5. hodiny večerní se nesmí jíst

Nesmysl. Důležité je rozvrhnout si jídelníček tak, abychom se stravovali optimálně každé 3 hodiny. Tělo nepociťuje hlad a má tak čas na to v klidu jídlo strávit a připravit se na další chod. Doporučuje se navečřet 3 hodiny před spánkem. Zvolit lehčí jídlo, který nezatěžuje organismus. Klidně si tedy můžete dopřát večeři v 8 večer :-)

Když vyloučím cukr, zhubnu

Na jednu stranu pravda. Pokud vyloučíme jednoduché cukry, energetický příjem snížíme a tím opravdu dosáhneme úbytku na váze. Pokud, ale vyloučíme cukry úplně, nejen že ztratíme potřebnou energii, ale také tělo ztratí potřebné palivo, které potřebuje k fungování obecně. Dopřejte si cukry, ale v určité míře. Nahraďte rafinovaný cukr např. medem nebo třtinovým cukrem, který dodá vašemu tělu energii,má déletrvající povzbuzující účinek a nezatěžuje organismus tak jako jednoduché cukry, které se nám ukládají v těle velmi rychle a pocit nabuzení stejně vyprchá během chvíle a vy byste se zase cítili unaveni.


Stačí upravit jídelníček na zdravější, ale velikost porce zanechat

Velký omyl. Pokud upravíme svůj jídelníček na zdravou stravu a množství zůstane stejné vyjdou nás energetické hodnoty skoro na stejná čísla. Rozdíl je pouze v tom, že je potraviny obsahují zdravější živiny. Velmi oblíbené jsou třeba džusy, jsou kalorické, proto bychom je měli ředit. Jíme sice zdravěji, ale energetický příjem je stejný. Takže bez pohybu stejně nezhubneme. A pokud potřebujeme poradit máme tu odborníky.Cvičení je základ úspěchu při hubnutí

Ne tak docela. Pokud si zacvičíme nějaké ty domácí cviky po škole, tak nemůžeme očekávat úžasné výsledky. Pohybem si sice tvarujeme tělo, ale bez úpravy jídelníčku nebude hubnutí efektivní. Je důležité se rozhodnout zda chceme nabírat svaly nebo shazovat tuky. Obecně platí, že čím víc svalů máme, tím více spalujeme. Každopádně pohyb bychom měli vykonávat pravidelně,nejen že zvyšuje výdej energie, ale zároveň se zlepšuje fyzická kondice. Nezapomínejme na to, že cvičit bychom měli intenzivně a dostatečně dlouho. Tuky spalujeme až po půl hodině! (někdo uváděno po 20 minutách)

Obezitu mám v genech

Spousta lidí se hájí tím, že když mají v rodině obézní členy, budou obézní také a neexistuje nic co by jim pomohlo s jejich bojem proti nadváze. Omyl. Lidé spíše dědí špatný životní styl. Nejsou nijak motivováni ke sportu a mají špatné stravovací návyky. Tohle všechno se dá odstranit, ale to člověk musí chtít. Jen u minima lidí se prokáží opravdové zdravotní problémy nebo dědičnost. Většinou pak zdravotní problémy přicházejí s nadváhou.

Pokud chci opravdu zhubnout musím hladovět

Tak to rozhodně NE! Hladem si jen tělo začne nashromažďovat zásoby v dobobě tuků. Při hladovění ztrácíme svalovou hmotu a zároveň osalbujeme organismus což způsobuje zdravotní problémy. Jezte v menších porcích a pravidelně. Hlavně mít jídelníček pestrý a vyvážený.

Když začnu polykat tablety na hubnutí, zhubnu


Pokud věříte, že vědci vymysleli lék na to jak se bez pohybu stát za měsíc o 20 kilo lehčí, klidně dál utrácejte nehorázné sumy za obyčejné tablety. Nejde o žádné zázračné pilulky. I při nich člověk musí upravit jídelníček a mít dostatečný pohyb. Pilulky to za nás prostě neudělají :-) Základ je strava a pohyb, jen tak člověk zhubne.

Motivační jídelníček na týden č.1

15. prosince 2012 v 19:30 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
S minulým článkem jsem navrhla možnost sestavit motivační jídelníček, který by měl být motivací pro všechny ženy, které si lámou hlavu nad tím, co jíst během dne a hlavně, jak by asi takový jídelníček měl zhruba vypadat na týden. Jak už jsem psala v minulém článku o potravinách, do začátku doporučuji seznámit se zdravými potravinami a zkoušet se tak vyhýbat potravinám, které nám škodí.

Co by měl takový jídelníček na týden obsahovat? Tak za prvé zachovat pestrost a vhodně zvolený výběr potravin ve správnou dobu a přiměřené velikosti porcí. Jak velkou porci (gramáž) si můžete zadat v internetových kalkulačkách, které vám vyplivnou přibližné hodnoty v Kcal nebo KJ pokud se jimi řídíte.

Zdravý jídelníček by měl odpovídat tomu, kolik energie za den vydáme. Jinak řečeno, energetický příjem by měl být o něco nižší než výdej. Jinak začneme přibírat na váze. V případě, že se alespoň trochu hýbeme, můžeme do svého jídelníčku zařadit celozrnné pečivo, nepřevařené těstoviny, přírodní rýži a pokud možno červené brambory. Denně bychom měli sníst 400 g zeleniny a 200 g ovoce. V menší míře konzumovat luštěniny, drůbež a libové maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, jako je kefír, bílý jogurt nebo sýry. Sníst alespoň dvě lžíce panenského řepkového nebo olivového oleje denně.Pít dostatek neperlivé vody nebo minerálky, neslazené čaje, zeleninové nebo 100% ovocné džusy naředěné s vodou v poměru 1:1.Motivační jídelníček č. 1 - optimální denní příjem v dietním režimu 5000 KJ-5200 KJ

Pondělí:

snídaně - ovesná mléčná kaše s medem a lískovými ořechy, džus
dopolední svačina - jablko
oběd - americké brambory, kuřecí plátek na přírodno buď v páře nebo na olivovém oleji, zeleninová příloha např. salát z cherry rajčátek a salátové okurky, neperlivá voda
odpolední svačina - mrkvový salát s jablkem
večeře - žitný chléb s ochuceným tvarohem (sůl,bílý pepř,citronová šťáva, oliv. olej) rukolou a cherry rajčátky
2.večeře - spíše kus zeleniny nebo ovoce např. Jablko, blumu, meloun, žlutou papriku nebo mrkev

Úterý:

snídaně - celozrnné pečivo s plátkem šunky,plátkem sýra, salátovou okurkou a mrkví, bylinný čaj
dopolední svačina - bílý jogurt s banánem
oběd - zeleninové rizoto s červenou řepou
odpolední svačina - müsli tyčinka
večeře - hříbkový krém (recept)

Středa:

snídaně - zapečené vejce (používám plech na muffiny) obtočené ne moc prorostlou anglickou slaninou se s ledovým nebo rosso/biondo salátem, žitný chléb
svačina - bebe sušenky, hroznové víno
oběd - brambory vařené v páře se zapečenou rybou na přírodno (např. s kmínem, mořskou solí a máslem - lepší chuť) a grilovanou zeleninou
odpolední svačina - kefírové mléko (lépe neochucené)
večeře - slepičí,kuřecí, zeleninový vývar s celestýnskými nudlemi

Čtvrtek:

snídaně - cereálie s mlékem
svačina - ovocná miska (žlutý meloun + pomeranč)
oběd - rýžové nudle nebo široké vaječné těstoviny s kuřecím masem (recept)
svačina - jablko s kousky nízkotučného sýru na kostky (více jablka, méně sýru :-) )
večeře - lehký letní kuřecí salát (recept)

Pátek:

snídaně - knäckebrot s plátkem ementálu, rukolou,rajčetem, sklenice mléka
svačina - sójový dezert, banán
oběd - zeleninový kuskus s krůtími nebo kuřecími stehny na česneku
svačina - bílý jogurt, jablko, slunečnicová semínka
večeře - plněná rajčata s kuskusem (recept)

Sobota:

snídaně - loupák s kakaem
svačina - Dobrá vláknina, bílý jogurt (Zott)
oběd - dušené brambory na kolečka s grilovaným špízem a zeleninou
svačina - grahamové tyčinky, sýr eidam 30%, rajče
večeře - cereální bageta se salátem bindo/rosso a plátkem uzeného lososa s pokapaným citronem a oliv. olejem

Neděle:

snídaně - vejce natvrdo s žitným chlebem (cereální pečivo), zelená,červená, žlutá paprika
svačina - ovoce
oběd - krupiová kaše s jablkem, medem, skořicí a slunečnicovými semínky
svačina - zeleninový salát v malé misce (salátová okurka,rukola,rajčátka,balsamiko ocet,sůl, oliv olej)
večeře - brokolicová polévka

(Ne)zdravé potraviny, příjem a výdej kalorií

14. prosince 2012 v 19:09 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Jaké potraviny nejvhodněji jíst při sestavení nového jídelníčku, který chceme používat na dlouhou dobu anebo jinak na pořád? Určitě neopomenu jednu a tu samou stále dokola omílanou větu: každé tělo je jiné a každý potřebuje jinak sestavený jídelníček, k tomu nám slouží milí poradci a experti na výživu, ale pokud chceme i tak za každou cenu vědět, aniž bychom museli navštěvovat nějakého poradce ve vašem městě, sepíšu vám ve zkratce, aby to, i jak se říká blbec pochopil, pár vět/rad jak a podle čeho seřídit nebo jak vybírat vhodné potraviny, které by v našem jídelníčku neměly chybět.


K názorné ukazce nám poslouží obrázek Potravinové pyramidy, který znázorňuje v jakém množství a co bychom (ne)měli konzumovat během dne nebo během týdne.Jak se „naučit“ základům fitness stravy 1. část

14. prosince 2012 v 14:39 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Pár řádků na vysvětlenou :-)

Text je čerpán zkušenou dietoložkou a poradkyní v oboru fitness paní Ladou Plíhalovou. Jelikož bych to lépe nepopsala, myslím si, že se paní Lada nebude zlobit, když budu její rady předávat dále a to vám milé čtenářky, které se buď prvně setkáváte se zdravou stravou nebo pouze chcete vědět více o stravě v oblasti fitness :-)


Jak se „naučit“ základům fitness stravy 2. část

14. prosince 2012 v 14:38 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Opomíjenou položkou ve stravě bývá pití. Mnoho žen příjme v průběhu dne velice málo tekutin. Některé to "dohánějí" večer, jiné mají příjem tekutin omezený neustále. Nedostatek vody ovšem opět vede k mnoha nepříznivým stavům ...