Leden 2013

Jak správně vybrat sportovní podprsenku

10. ledna 2013 v 7:00 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Každá žena by měla při výběru sportovní podprsenky myslet na to, na jakou aktivitu bude podprsenku používat. Jak velké poprsí má a jaký materiál by byl nejpříjemnější a zároveň funčkní. Ne každá podprsenka splňuje naše nároky a naše prsa špatně zvolenou sportovní podprsenkou trpí. Tak jako se vyplatí investice do sportovních bot, tak se vyplatí investovat do kvalitní sportovní podprsenky. Zapomeňte na levné podprsenky z hypermarketů, ty pro nás sice mohou být příjemné a za přijatelnou cenu, ale neplní ani zdaleka takové nároky, které prsa při sportu potřebují. Zbystřit by měli hlavně ženy, které mají především nadměrné poprsí a trápí je bolesti zad nebo bolest způsobená při skákání či běhu v terénu, kdy dochází k pohybu prsou. Toto je velmi vážný problém, kterým trpí valná většina z nás. Začíná to koupí nekvalitní podprsenky a končí povislými prsy, které se při nadměrném pohybu ničí. Dochází k natržení svalových tkání, které jsou NEVRATNÉ! Doporučuju koupi kvalitní podprsenky s maximální možnou podporou pro prsa. Jejich tvar a materiál je k nezaplacení. Zamilujete se do krásných lákávých barev a hlavně vaše prsa nebudou trpět, vaše záda též a vy se tak naplno můžete věnovat jakkémukoliv koníčku. Materiály, ze kterých jsou podprsenky vyráběny, splňují ty největší standardy, takže nemusíte mít strach, že by se po čase popdrsenka vytahala nebo byste měla při cvičení pocit, že je vaše podprsenka jako houba. Kvalitní podprsenky odvádí pot a při vyprání rychle schnou.


vlevo -shock absorber bra (slečnou vzkoušena na skákání), uprostřed - Nike (vyzkoušena na běžeckém marathonu), vpravo - na pilates


Jakou podporu vaše prsa pořebují?

Malou oporu - jóga, posilování, chůze, karate

Střední oporu - cyklistika, gymnastika, tenis, inline brusle


Vysokou oporu - aerobik, Kickbox

Maximální oporu - běh, basketbal, jízda na koni, HIIT tréninkyPodle odborníků nosí až 80 % žen nesprávnou velikost podprsenky. Správně padnoucí podprsenku není jednoduché vybrat, proto je důležité zkoušet a zkoušet. Různé firmy mají různá číslování.


Jak si správně vybrat sportovní podprsenku?

1. Zamyslet se nad tím, jaký druh aktivity budu vykonávat
2. Opora pro prsa podle zařazení a druhu sportu
3. Zjištění velikosti poprsenky

Jak na to? Postavte se před zrcadlo a změřte krejčovským metrem obvod hrudníku těsně pod poprsím. Pak změřte obvod přes prsa v nejširším místě. Velikost košíčků zjistíte z rozdílu obou čísel.

Rozdíl (cm) Velikost
10-12 AA
12-14 A
14-16 B
16-18 C
18-20 D
20-22 E (DD)
22-24 F (DDD)
24-26 G
26-28 H4. V obchodě vyberte jednu podle zvolené velikosti, jednu větší a jednu menší
5. Pokud podprsenka padne a vás nikde nic neškrtí, netlačí, neplandá, neměla by sjíždět. Můžete vyzkoušet pohyb, tzn. pokud plánujete běhat, tak se proběhněte na místě, zahýbejte rukama ať zjistíte jak se prsa k chovají. Ukázka správně padnoucí popdrpsenky
6. Zjistěte si materiál, ze kterého je popdrpsenka vyrobena. Měla by být prodyšná a odvádět pot z pokožky, aby jste se cítila dobře. Hodně se využívá materiál CoolMax.Výběr nechám čistě na vás. Ceny jsou vyšší, ale pokud budete správně hledat a vychytáte ty správné akce a výprodeje, tak koupíte za pár stovek třeba tu, kterou jste si přáli :-)


Moje doporučení: Vykašlete se na podprsenky typu lambáda, ty nejsou na sport vůbec vhodné. Určitě, ale doporučím podprsenky se širokými ramínky, překříženými ramínky na zádech a ve spodním lemu po obvodu silikonový proužek, který brání sjíždění podprsenky.


Fotky PŘED a PO The Biggest Loser + video

9. ledna 2013 v 8:09 | peťulína |  Motivační obrázky

a ještě letošní první díl 14. série velmi oblíbené Show The Biggest loser


Proč je dostatek tekutin pro nás tak důležitých

8. ledna 2013 v 12:41 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Tak se přiznejte, která z vás nedodržuje pitný režim? Že nemáte pocit žízně a do pití se musíte nutit, i když je vám to nepříjemné? Tak čtěte pozorně jak to s vaším tělem vypadá a jaké následky ze zadržování tekutin můžou nastat.


Denní příjem tekutin by měl být okolo 2 -3 l v závislosti na vytížení daného jedince. Při náročných fyzických aktivitách, bychom měli svůj pitný režim uzpůsobit tak, aby nedošlo k dehydrataci. Dehydratace je narušení vnitřní rovnováhy organismu v důsledku snížení vody v těle. Toto snížení vzniká především při špatném dodržování příjmu a výdeji vody. Nedostatkem vody trpí např. trosečník na poušti nebo trosečník v oceánu. Při přílišném výdaji a nedostatečném příjmu vody, trpí lidé například s velmi silnými průjmy, při zvracení nebo lidé, jejich vyšší fyzická aktivita souvisí se silným pocením. Zvláštním případem, který se týka velkého výdeje vody, jsou lidé trpící špatnou funkcí ledvin či lidé s diabetem. Při nerozpoznaném diabetu člověk vypije až 5 l tekutin (tělo se snaží vyloučit močí přebytečnou glukosu v krvi, která při koncentraci více jak 10 mmol/l překročí tzv. ledvinový práh).
Léčba dehydratace při tom není zas tak složitá věc. Stačí pouze navyšovat pomalu denní příjem tekutin. Nejvhodnější tekutinou je ta, která dehydratovanému člověku chutná. Důležité je ovšem množství. Nečekejte tedy, že po pár uskrnutích se vaše tělo příznaků zbaví. K těm nejčastějším příznakům patří mírná žízeň, moč tmavé barvy, závratě, bolesti hlavy nebo zrychlenný puls. V případech, kdy se jedná o intezivní výdej tekutin jako je zvracení či průjem, nestačí doplňovat tekutiny jen pohou vodou, ale vhodnější je bujón či ovocný džus.
Ať už cvičíte či nikoliv, zásadní je vyvážená strava a dostatek tekutin tak, aby váš organismum byl v rovnováze. Pokud ve vaší stravě převládá sladká a slaná jídla je očividné, že váš příjem tekutin bude vyšší než u člověka, který jí např. zeleninu,luštěniny a obilniny.
Vaše tělo vám bude vděčné a také vám to dá najevo. Váš organismus bude pracovat správně a vy se budete cítit svěže a plni energie. Vaše pléť se vyčistí a kůže na těle bude mnohem více elastičtější.
Pro ty, které cvičí doporučuji pít čistou vodu bez bublin a pokud vám voda nechutná,ochuťte ji citronovou nebo pomerančovou šťávou. Zelený čaj a ředěný ovocný džus 1:1 jsou taky doporučené tekutiny. Že rádi sladíte? Pokud je vaší potřebou mít cukr v čaji, je to vaše volba, ale nezapomeňte, i když vám rafinovaný cukr dodá chvilkovou energii, velmi rychle se cukr přemění na tuk. A kde se nejdraději ukládá? Správně, v oblasti pasu. A ten je při redukci váhy co? Nejproblematičtější shodit :-)
Takže slečny, ženy, dámy, pijte dostatečně a plynule během dne. Nesnažte se vypít po ránu pár šálků kávy a večer vše dohonit ;-)


Stejná váha, stejná výška - přitom jiný vzhled

7. ledna 2013 v 21:24 | peťulína |  Motivační obrázky

Obě tyto dívky váží 55kg dokazující, proč by se nemělo spoléhat pouze na váhu, která neříká jak zdraví a fit jste. Zde je rozdíl mezi 55 kg tuku a 55 kg svalů. NEZANEDBÁVEJTE VAŠE TĚLO A NEMYSLETE SI, ŽE I KDYŽ MÁTE KONFEKČNÍ VELIKOST 8, NEMUSÍTE SI HLÍDAT TO CO JÍTE.
Obě tyto ženy mají přibližně 63 Kg. Váha může říkat jednu věc, ale zrcadlo bude říkat něco jiného.

Pouze kardio cvičení -> začátek posilování -> 8 měsíční posilování

Light, Zero, bez cukru, umělá sladidla, energy drinky

7. ledna 2013 v 9:14 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Začali jste se zdravým stylem. Nakupujete výrobky s označením Light, sugarfree ? A co třeba energetické nápoje? Jak to s nimi doopravdy je viz níže...

Energetické nápoje


Umělá sladidla

Kdy je ten správný čas cvičit

6. ledna 2013 v 10:45 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
I já jsem pár dní dumala v jakou denní dobu je pro tělo nejvhodnější cvičit. Musela jsem se proto začíst do odbornějších článků, abych pochopila jaké klady a zápory mají jednotlivé úseky dne.
Ať už začínáte nebo jste pokročilí cvičenci, mějte na paměti, pokud jste přes den plně zaneprázdněni prací nebo školou, je jedno v jakou denní či noční hodinu cvičíte -> lepší jakkýkokoliv pohyb než žádný :-)
Podle odoborníku je nejvhodnější ta doba, kterou jste ochotni dodržovat pravidelně a zodpovědně.

Cvičení RÁNO
Výhodou ranního cvičení je, že pohyb stihnete brzy, ještě než se na vás spustí stres a různé starosti. Po ránu jste plni energie a tělo vám dodá hormony dobré nálady, vyplaví endorfiny a tím jste po zbytek dne nalazeni na lepší vlnu. Nebudete mít chutě se tolik přejídat a budete mít snahu kupovat si zdravější potraviny (když už jste začali tedy s tím zdravým pohybem :-) ). Po zbytek dne budete mít zvýšenou mentální pozornost a ostřejší koncentraci. Ranní cvičení povzbuzuje metabolismus na nejdelší dobu. Tělo má tendenci spálit více tuku, jelikož glykogen, energie nutná ke cvičení, vzniká právě spalováním tuků. Lidé, kteří trénují ráno mají největší pravděpodobnost, že se budou pravidelné cvičební sestavě věnovat dlouhodobě. Vhodné aktivity jsou například běh, jízda na kole, tréninky zaměřené na kardio.
Nevýhoda ranního cvičení je, že budete pravděpodobně kvůli cvičení muset dřív vstávat. Pokud si nedopřejete dostatečnou rozcvičku, zvyšuje se tak riziko zranění.

Cvičení ODPOLEDNE (po práci)
Podle odborných studií má odpolední cvičení výhodu v tom, že odolnost, síla a výkon se v pozdějších denních hodinách lehce zvyšují, díky čemuž bude vaše snaha o něco efektivnější. Tělo je již dostatečně zahřáté a tak nehrozí rizika poranění. Tato část dne je vhodná především pro silový trénink.
Nevýhodou je, že se vám nemusí hodit váš naplánovaný trénink, kdy vám do toho vlezou např. pracovní či společenské události. Můžete se také cítit příliš vyčerpaní nebo přetažení, než abyste si šli ještě zacvičit.

Cvičení VEČER
Výhodou večerního cvičení je, že pohyb může pomoci napravit poruchy spánku a zredukovat míru stresu nahromaděného za celý den. Je to výborná cesta k tomu, jak uvolnit mysl, protože už vás nerozptyluje tolik věcí.
Opakem pak může být vaše nechuť cvičit vzhledem k vaší vyčerpanosti. Váš metabolismus již nepojede na plné obrátky a při spánku se zpomalí, takže vašemu tělu nedopřeje tolik výhod jako například ranní cvičení. K večernímu cvičení se dobře hodí cvičení typu Jóga a různé meditační cviky na uvolnění.


Nike women motivace

5. ledna 2013 v 13:38 | peťulína |  Motivační obrázky
a jedno vtipné hudební video na konec :-)

Malá ukázka mého stravovaní - foto

4. ledna 2013 v 18:45 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Tak už i já jsem se odhodlala nafotit pár jídel, kterými se snažím redukovat svou váhu :-) Že jde ukuchtit jídlo zdravé, chutné a na oko dobře vypadající je opravdu otázka jen pár minut přípravy. Na to, aby člověk hubnul, nemusí vyloženě nakupovat věci, které stojí někdy opravdu hodně a většina z nás si nemůže každý den dopřávat luxusních porcí s tak drahými ingrediencemi. Já to dělám například tak, že se snažím nakoupit suroviny tak, aby obsahovaly na týden všechny nakoupené ingredience, které při přípravě jídel potřebujete. Tento systém mi vyhovuje a nezatěžuje jak moji peněženku tak moje tělo :D a ještě k tomu uvařím zbytku rodiny druhé více kaloričtější :-) (přeci jen chlapi mají větší spotřebu :-) )

a takto tedy vypadá náhled mého stravování:
(pozn. vařím také klasickou českou kuchyni, nejím pouze saláty, ale snažím se česká jídla vařit zdravěji)


celozrnný chléb (řemeslný) se salátem biondo, plátkem Hermelínu a pomerančem


kuřecí stehno na česneku s americkými bramborami, salát z masitých rajčat s probiotickým bílým jogurtem ochucený bílým pepřem a solí se lžičkou olivového oleje


ovocný talíř


Jablko v županu (listové těsto, jablko, brusinky, třtinový cukr, skořice) - i já si ráda dopřeji sladké :-P


klasická rychlá snídaně, když člověk pospíchá - řemslný chléb,hermelínové plátky posypané červenou paprikou a červená paprika na plátky


kuřecí letní salát - salát biondo, kukuřice, cherry rajčátka, kuřecí prso orestované na oleji s gril. kořením


řemeslný chléb, salát biondo, plátek zauzené šunky, vejce na tvrdo a cherry rajčátka

Jak na ploché a hubenější bříško

3. ledna 2013 v 11:07 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Tento článek věnuji všem, kteří stále hledají různě po internetu klíčová slova typu: jak zhubnout břicho, cviky na břicho, jak se zbavit jen tuku na břiše, atd...

A jelikož je to toto téma stále dokola omílané a stále dokola v tom spousta lidí tápe, jak to tedy s tím hubnutím je, rozhodla jsem se napsat článek právě o tom, jak docílit vašeho vysněného plochého bříška :-)

Rozhodli jste se, že už nechcete stále skrývat vaši pneumatiku a nádavat pouze na to, že nedopnete kalhoty. Břicho je nejproblémovější partie celého těla, které trápí nejen ženy, ale také muže. Spoustu lidí si myslí, že děláním stovek lehů-sedů a sklapovaček denně udělá z tuku na břiše pekáč buchet. Je důležité si uvědomit, že bochánky na bocích a pneumatiky na břiše jsou jen přebytečným tukem, není to nedostatek svalové hmoty. Plochého bříška docílíme tím, že zapojíme různé skupiny svalů ve stejný čas - tj. musíme při cvičení zapojit celé tělo, tím pak spálíme více kalorií.
Proto jsou například vhodné kruhové tréninky, které používá Jillian Michaels ve svých DVD programech.
Při správném provedení, kruhový trénink buduje svalovou hmotu a současně zlepšuje aerobní kondici, takže je tento typ cvičení nejefektivnější, protože jedině tak spalujete tuk. Pokud si nejste jistí kruhovým tréninkem, je na čase se s ním právě teď seznámit. Každý okruh je kombinací silového tréninku a kardio cvičení, které se provádí přímo po sobě, s malým nebo žádným odpočinkem mezi jednotlivými cviky. Po dokončení sady těchto pohybů se vrátíte na začátek a začíná se od začátku. Takto se sada opakuje např. 4x či 5x. Je to nejlepší způsob jak shodit tuk na břiše, jelikož zapojujete všechny svalové části těla a váš tep se kardiem zvýší, což umožňuje lepší spalování.
A proč tedy lehy-sedy neshodíme pouze břicho? Odpoveď je jednoduchá. Vaše tělo se neumí zaměřit pouze na spalování tuku na břiše. Nechová se jako robot, kterému se přikáže od kud kam má co předat :-) Tělo tuk spaluje z celého vašeho těla, někde více někde méně a hlavně u každého jinak a také jinou rychlostí. Aby vše fungovalo jak má, člověk by se měl naučit naslouchat svému tělu a pozorovat pravidelně změny na těle a zaměřit se na problémové partie, které se dají různými cviky napravit. Nakonec nesmí chybět správně zvolené DOBRÉ potraviny a dostatek tekutin. Nezapomeňte, že pekáč buchet není zadarmo, ale pravidelným cvičením a správně zvolenou stravou se k vysněné postavě dostane opravdu každý (však ani Řím nepostavili za den) :-)


Rok 2013 a mé cíle

3. ledna 2013 v 8:16 | peťulína |  Fitness & zdravé jídlo
Rozhodla jsem se sepsat všechny moje nápady a cíle, které bych chtěla tento rok zvládnout uskutečnit :-)


a zde je pár mých cílů...budu postupně odškrtávat (pokud bude co :D) nebo přidávat pokud mě ještě nějaké další napadnou :-)

Cíle v roce 2013:
  1. dostat se na váhu 65 kg, 60kg, 55 kg (bude to boj, ale není pro mě zas tak důležitá váha jako to, jak člověk vypadá a cítí se)
  2. zvládnout 20 pánských kliků na jeden zátah
  3. koupit si kvalitní sportovní podprsenku s pořádnou podporou pro prsa (né jednu :D)
  4. koupit si alespoň jeden kettlebell a hrazdu
  5. (sportester)
  6. vlézt se do velikosti M,S tak, aby mě nikde nic neškrtilo/netáhlo
  7. odcvičit minimálně 20 workoutů Zuzky Light
  8. obnovit si šatník novými sportovními kousky (šatník je nyní z velké části plný věcí, které jsou mi velké)